
Прочетен: 7663 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 13.10.2015 09:26


Кога в древността хуни са воювали с колхи?
Има сведения в асирийските клинописи, че в древността кимерийци са воювали с колхи преди да нападнат на юг от Колхида през 714 г. пр.н.е. държавата Урарту.
Павел Орозий (V в. от н.е.) в неговата „История против езичниците” (HISTORIAE ADVERSUM PAGANOS) споменава, че морето около Колхида се е наричало „Кимерийско море“, т.е. южната част на Черно море, което стига на север до земите на колхите (лазите). Той пише: „Между колхите, които са над Кимерийското море и албаните, които живеят на Каспийското море, се издига планината Кавказ.”
Две стари карти, които сочат, че южното Черноморие се е наричало Кимерийско море
През VІ в. от н.е. Прокопий Кесарийски дава едно интересно сведение, което остана доскоро вън от вниманието на историците. Според това сведение, хуните са се наричали в древността кимерийци.
„В древността огромен брой хуни, които тогава наричали кимерийци…“ (Войната с готите, кн. ІV. 5).
„Народите, които живеят там в древността са се именували кимерийци, а сега се наричат утигури…“ (Войната с готите, кн. ІV. 4).
Тоест, сведението за местност Оногурис в Колхида, която Агатий Меринейски от втората половина на VІ в. от н.е. научава, че в древността е била място за сблъсък на хуни и колхи, има смисъл като наименование, единствено, ако е прав Прокопий Кесарийски от VІ в., че кимерийците са предци на хуните и тогава става ясно, че името Оногурис е съставено от хуни и гури. „Хунугури“, упоменати през VІ в. от Йордан, са очевидно едно и също с „уногури“ на византийските автори.
Какъв е произходът на втората част на името „гур“, понеже то очевидно участва и в имена като утигури, кутригури, сарагури и т.н.?
На север от Урарту е била зържавата на кимерийците Гамирая. Но между Гамирая и Урарту е имало една област, която е на изток от Колхида и която е наречена в асирийските клинописи „Gu-ri-a-ni“, а в урартските „Qu-ri-a-ni“.
Урартите се подготвят да атакуват кимерийците именно в местността Гуриана през 714 г. пр.н.е., според асирийските съгледвачи, но генералите им са заловени по време на битката, а урартския цар Руси І се спасява в столицата си Тушпа на галоп. След 714 г. територията на Гуриана до Колхида става собственост на кимерийците...
Има още едно сведение за местоположението на Оногурия, то е в анонимния Равенския географ, по-късно е от данните на Агатий и е доста противоречиво. От една страна, анонимният автор от началото на VІІІ в. от н.е. на хронографа пише, че Оногурия е на Черно море, а след това сочи, че е на север от Меотида, т.е. Азовско море. Древните никога не са смесвали и бъркали Черно море с Меотида? Анонимния автор на Равенския географ, за да внуши авторитетност на неясното си сведение, което очевидно е заел от Йордан, който през средата на VІ в. пише за племе "хунугури", но не и за топоним "Оногурия", цитира ритора Либаний ( Λιβάνιος, 314 — около 393 г. от н.е.), който няма съхранен текст за страна Оногурия (?)...
Ето защо сведението в Равенския географ за топоним Оногурия на север от Черно море, е спорно, докато данните на Агатий Миринейски са дадени целенасочено от него, "както и подобава за историк", който знае, че сега по негово време през VІ в. местността носи име "Св. Стефан", но съобщава и старото й име, "както и подобава за историк"...
Ами да бе, кимерииците са древен балкански народ, това е ясно че южното черноморие така се наричало...
12.10.2015 14:19
Ами да бе, кимерииците са древен балкански народ, това е ясно че южното черноморие така се наричало...
http://history.rodenkrai/new/proizhod_na_prabylgarite/syvremennoto_systoqnie_na_kimeriiskiq_problem_ii_chast.html
!!!
!!!
На втората карта, виждам Родопа (Rhodopa) почти в средата и в посока североизток - и Европа (Europa) - има ли обяснение защо са с еднакъв размер/шрифт на буквите.
...
Поздрави!
За първата карта е ясно, че трябва да се завърти на 90 градуса в посока на часовниковата стрелка, за да стане реална
Втората е мамма миа!
Там разположението е правилно,не се налага въртене, също на моретата, островите, планините!
Родопи-първа е дадена схематично, по- реално изглежда Хемус
Европа има в днешна Одринска Тракия, нали така?
Всъщност на картата е дадено, че е изобразена Тракия А тя принадлежи на Европа или е към Европа, това означава надписът за Европа
Що се отнася за морето, първо пише, че е Евксинус, а след това Кимерийско и Кавказко Какво чудно има в това, кимерите са тракийско племе, живеещо на полуостров Крим! Че морето е Кимерийско, не се отнася за Южното Черноморие
Ясно е указано - Евксинопонтус и Кимерииско и Кавказко По тази логика Южното Черноморие е и Кавказко море, съгласен ли си Милчев, пардон, на кого оспорваше дипломата на доктор от Хумболт!
да не го ревнуваш! Ганчо ценов, разбира се!
За сведение на уважавания Милчев, хубаво да види къде е дадена Тракия и после да говори за тракедонизъм и за Български патриотизъм!
Че те лесно се обръщат , както при първата карта и под патриотизъм лъсва предателство и отказ от приемственост между античност и съвремие!
Приятна вечер!!
2. Династията Дуло - изследване
3. Съвременното състояние на кимерийския проблем - статия на А.И.Иванчик
4. Българи и ефталити - проучване
5. Кимерийци и хуни - мит или реалност? - изследване
6. Ранните хуни в Източна Европа - откъс от монографията от 1973 г. на американския професор Otto Maenchen-Helfen
7. Народите в хунската империя, ч.І
8. Как българите останаха без история...
9. статия на Вл. Георгиев, бележит български езиковед
10. статия на Вл. Георгиев за тракийския език
11. Посланието на големият български историк Златарски.
12. ИСТИНСКАТА БЪЛГАРСКА ЕТНОГЕНЕЗА
13. Кои са кутригурите? - нови аргументи
14. Български цар е превзел Персия, според Паисий Хилендарски
15. СЛАВЯНСКИ ЕЗИК ЛИ Е БЪЛГАРСКИЯ?
16. Кого обслужва идеята, че сме траки?
17. РАЖДАНЕТО НА ЛЕВСКИ
18. Град Несебър и тракийското божество Mezen.
19. Българите не са тюрки...Какво казват източниците?
20. 1-ви ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
21. 2-ри ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
22. 3-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
23. 4-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
24. 5-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
25. 6-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
26. АВИТОХОЛ И ЕФТАЛИТ