Кръстих този сбор от билки и лекове на името на моето куче Камир, понеже именно той ми показа целебното значение на троскота, който редовно ползва срещу проблеми на стомаха.
Камир е на пет години, носи името на древния прабългарски народ кимерийци (камири, гамири), които са наши предци, според Г.С.Раковски (стр. 200, от книгата му „Българска старина“, изд. 1865 г. в Букурещ).
В три литра вода се оставят да киснат поне 8 часа: 1 супена лъжица (с.л.) корени от габър, 1 с.л. корени от коприва, 7 ореха с черупките счукани (сч.), 5 желъда сч., 3 диви ябълки сч., 2 мушмула сч., 7 борови връхчета сч., 1 с.л. листо от лоза (червено), 2 талуса на боров лишей, 2/3 галбула (шишарки) от туя, 4/5 троскота с корените, 1 с.л. горните обелки на лука, 1 шепа хвойна (галбули и иглички), 1 с.л. зърна от шипка, 1 с.л. зърна от глог, 1 с.л. зърна от трънка. Всичко това къкри около 30 минути, като в последните 3 минути се слага 1 с.л. цвят от карловска маслодайна роза, 1 десерта лъжичка (д.л.) прах от сухи зърна на бъз, 1 д.л. прах от семена на жиловлек. Оставя се да кисне 15 мин. И се прецежда. Овкусява се още на котлона с 3 с.л. боров мед или 1 с.л. обикновен мед.
Миши уши и метличина,предвестници на късната есен.
Дива къпина
Желъди, става чудесно кафе от тях.
Галбули на Туя
На дъното на чая също може да се гледа от ясновидки. Това е моята чаша за чай.
Стара карловска рецепта за гърлобол:
През 1907 г. карловският лекар д-р Хр. Тантилов разказва за прадядо си Патю Тантилът, който бил чирак в Цариград на известен лечител хеким-башия. Патю бил роден около 1775 г. и изучил билкарският и хекимски занаят в Цариград. Като се върнал в Карлово издържал челядта си с уменията си. Той оставил на снаха си Неда своята ценна рецептурна книжка с илачи "за да го поменува". Неда е бабата на д-р Хр. Тантилов. Тя със занаята на своя свекър "се е поддържала и поддържала синовете си да ходят на училище". Тантилов пише: "Тя е била особено запозната с лекуването на "перде", като за тая цел поставяла вътре в окото "стъклена захар" (кристализирана захар) стрита доста ситно. Тя е познавала и различавала и други очни болести, понеже е имала в арсенала си 2-3 мехлема за тая цел. За гърлобол тя мазала с лекарството "гасилка", състоящо се от indigo, alumen, гюверджеле, carbo lignis (от осеново дърво)", посочва д-р Тантилов от Карлово през 1907 г., като пише, че дължи сведенията на вуйчо си Н.В.Михаиловски. За лекарственикът на прадядо си Патю Тантилът пише: "Ние сме щастливи да притежаваме на едного, най-стария от тях, за нас поне, дядо Патю Тантилът и рецептната книжка, писана със славянска азбука, запазена и предавана у нас като фамилно богатство". С това свършва разказа за стария билкар от Карлово Патю Тантилът. Що се отнася до лекарството "гасилка", можем да посочим и днес какво е съдържало: билката индиго, алумен, т.е. стипца, гюверджеле, т.е. селитра и carbo lignis, т.е. въглен от ясеново дърво.
НЕ СЕ ЛЪЖЕТЕ! СМЪРТНА ОПАСНОСТ НИ ДЕБНЕ ...
Българите - барсили на Кавказ и на Балка...
2. Династията Дуло - изследване
3. Съвременното състояние на кимерийския проблем - статия на А.И.Иванчик
4. Българи и ефталити - проучване
5. Кимерийци и хуни - мит или реалност? - изследване
6. Ранните хуни в Източна Европа - откъс от монографията от 1973 г. на американския професор Otto Maenchen-Helfen
7. Народите в хунската империя, ч.І
8. Как българите останаха без история...
9. статия на Вл. Георгиев, бележит български езиковед
10. статия на Вл. Георгиев за тракийския език
11. Посланието на големият български историк Златарски.
12. ИСТИНСКАТА БЪЛГАРСКА ЕТНОГЕНЕЗА
13. Кои са кутригурите? - нови аргументи
14. Български цар е превзел Персия, според Паисий Хилендарски
15. СЛАВЯНСКИ ЕЗИК ЛИ Е БЪЛГАРСКИЯ?
16. Кого обслужва идеята, че сме траки?
17. РАЖДАНЕТО НА ЛЕВСКИ
18. Град Несебър и тракийското божество Mezen.
19. Българите не са тюрки...Какво казват източниците?
20. 1-ви ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
21. 2-ри ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
22. 3-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
23. 4-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
24. 5-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
25. 6-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
26. АВИТОХОЛ И ЕФТАЛИТ