
Прочетен: 13719 Коментари: 24 Гласове:
Последна промяна: 13.06.2014 17:05


През годините са правени много опити за изясняване на произхода на името „българи“. Цялата литература по въпроса добросъвестно е събрана от Христо Тодоров-Бемберски в неговата книга „Името българи – история и същност“.
Напоследък се появиха и „екзотични“ опити за тълкуване, или по-скоро за изфабрикуване, че името „българи“ има нещо общо с името на древните пеласги и с някакъв пълководец от армията на Ал. Македонски, чието име „Балакр“, е съобщено през ІІ в. от Ариан.
Досега все още не е правен опит да се потърси значението на името „българи“, във връзка с името на древните кимерийци, независимо, че в нашата възрожденска историческа книжнина и в световната историческа литература има много данни, че старото име на българите е „гимери и кимери“.
Повече по въпроса тук: letopisec.blog.bg/history/2014/06/04/kimeriici-i-bylgari.1270496
През 1991 г. в София пристига един от най-добрите световни кимеролози Асколд Иванчик, който изнася пред своите колеги доклад точно за етнонимът „кимерийци“ (Иванчик А. И. Об этнониме „киммерийцы“ //Acta Associationis Internationalis. Terra Antigua Balcanica VІ, Sofia, 1991).
Така българските учени научават, че значението на самоназванието на кимерийците, т.е. *gam-ir(а), което И.М.Дяконов тълкува чрез ирански като „преден, подвижен отряд“, Иванчик допълва, като обръща внимание, че такъв „преден отряд без обоз и жени“ трябва да включва корена „bal“, ако се вземе предвид скитския език. Превода на „конен отряд“ на скитски e засвидетелствуван в ономастиката (οὐαδτόβαλος) като „бал“ (А. Иванчик), освен това е съхранен и в осетинския, като „балц“.
Сиреч, още от 1991 г. се знае много ясно, че същите *gam-ir(а), известни в VІІІ/VІІ в. пр.н.е. чрез асирийските клинописи, на иранският диалект на онези скити, които са преобладавали на територията на по-късните осетинци, са известни като „бал“, просто защото „балц“ на осетински е „преден подвижен отряд, без обоз и жени“.
Скитският език (или езици) е обобщаващо понятие за иранските езици и диалекти, разпространени на огромна територия в Източна Европа, Западен Сибир и Средна Азия между VІІІ век пр. Хр. и V век сл. Хр.
С излизането през 1993 г. в Швейцария на монографията на Иванчик за кимерийците, учените промениха много от старите си представи за този древен, исторически народ. Вече е общоприето, че кимерийската родина е била на територията на дн. Северна Армения и южна Грузия. Тоест, сведението на Херодот, че кимерийците са живели първоначално на Крим и че са подгонени от скитите на юг през Кавказ, се оказа просто една „скитска легенда“, на фона на асирийските клинописи.
В тази връзка се уясни, че когато Херодот пише, че първият сблъсък между кимерийци и скити става на р. Аракс, той не е имал предвид Волга, нито птоломеевското й име Ра. Много скитолози, особено онези които имаха научна доблест, промениха старите си концепции и днес в науката е прието, че кимерийската история не е „придатък“ към скитската и че „кимерийци“ не е някакво „общо име“, включващо в себе си като част и името на скитите.
Един от първите който приветства новите изследователи бе ветерана И.М.Дяконов, който добросъвестно се отказа от своите остарели виждания и предрече, че този нов поглед на кимерийската история ще доведе до още изследвания и дори до научен бум, какъвто преди 100-тина години имаше в египтологията.
Що се отнася до произхода на етнонима „българи“, за нас е видно, че значението на самоназванието на кимерийците (*gam-ir(а)), е съхранено в скитския език и дори можем условно да посочим откога скитите наричат „*gam-ir(а)“ с името „bal“.
Земите на север от Урарту, т.е. дн. Северна Армения и южна Грузия, са земите на държавата Гамирая (Иванчик, 1993). Между Гамирая и Урарту е съществувала област, именувана в асирийските клинописи „Gu/Qu-ri-a-ni-a”. Когато през 714 г. пр.н.е. кимерийците атакуват Урарту, между двете държави е била тази област.
През VІ в. пр.н.е. кимерийците загубват своята хегемония в Мала Азия и Предния изток. Предвид на упоменатите топоними и хидроними от Херодот през V в. пр.н.е. в Приазовието, като гр. Кимерий, Кимерийски боспор и т.н., можем да допуснем, че те са обърнали поглед на север от Кавказ, т.е. точно към скитските земи.
Следователно термина „балгар” вероятно е съставен от „бал” (скитско-осетинската дума за участници във военни походи) и от „гар” („Gu/Qu-ri-a-ni-a”), както е известна земята на север от Урарту по асирийските и урартските клинописи…
Това се потвърждава и от сведението на Птолемей от ІІ в. от н.е. за наличието на "Гоар" на север от Кавказ.
С други думи, ако нашите учени бяха повярвали на Г.С.Раковски, който през 1856 г. в Белград получава ръкопис от Атон, донесен му от Хаджи Найден Книгопродавец, трябвало е да констатират, че в нашата възрожденска наука още през 1865 г., с излизането в Букурещ на книгата „Българска старина“, е посочено, че „преди българите се зваха гимери и кимери“ (с. 200).
Но никой не е повярвал, всъщност. Иречек си позволява от висотата на своята "тапия" да нарече Раковски "фантазьор". Учени като Шишманов и Арнаудов не намират сили да са отговорни пред съвестта си и Раковски като историк е табу и до днес в Българската Акадения на науките.
Респективно, не е потърсен произхода на името „българи“ в тази посока. Нещата не са по-различни с днешна дата, независимо, че новата световна кимерология предлага нови възможности…
Скитският произход на името „българи“.
Две арабски легенди за кимерийци и бълга...
ЗРК Патриот срещу С 400
Защо Аспарух създаде България тук, а не ...
Ибн Хордадбех директно си пише, че титула на индийския цар бил "балхара" и тази дума означавала "господаря на господарите", т.е. действително освен скитската дума "bal" чието значение е съхранено при хуно-българите, понеже Прокопий пише, че наричали коня (или конниците ?) "Булан", в широка употреба е била и семитската дума за "господар" (bal). По отношение на "балхара" като титул на индийския цар, даден от Ибн Хордадбех е видно, че "бал" е "господар" и "хара" (:-) харе Кришна) е "господар"...Така че Вашият въпрос няма еднозначен отговор. Що се отнася до прозвището на Ирник "Балас", то е засвидетелствувано не само при Прокопий, Йешу Стилит, Агатий, но още от ІІІ в. при мага Ардашир има персийски надпис за област "Баласакан" която е на територията на дн. южен Азербайджан. Не е ясно откога също така гр. Бактр, упоменат така през І в. от Страбон, става Балх, както го знаем от арабоезичните автори от ІХ в. и нататък. Що се отнася до името Балас специално, трактовката че то е всъщност "Бал" е дадена при Теофан...
На златния печат на Иван Асен е записано, че е цар на :
БЛЪГАРОМ, романом/ романи, ромеи/ и накрая - греком
След като идва директно от нас, а не от други в зависимост от това как са го чули или разбрали, смятам, че има основание да се счита то за оригиналното!
На златния печат на Иван Асен е записано, че е цар на :
БЛЪГАРОМ, романом/ романи, ромеи/ и накрая - греком
След като идва директно от нас, а не от други в зависимост от това как са го чули или разбрали, смятам, че има основание да се счита то за оригиналното!
Защо има променлив ток ми е ясно, но "прав ток"? Той "изправен" ли е? Или "постоянен"? Ако е второто, защо ни лъжат, че има и променлив? И доколко променливия ток, е "изгърбен", щом постоянният е "прав"?
Фрагистиката и монетосеченето са сериозни неща. Те са по-достоверен източник на информация от писанията, особено на чужди автори, които или от втора ръка я имат, или са чули, но неразбрали
Не случайно нумизматиката е сериозен дял от историческата наука
Трябва да се изясни първо защо се пише навсякъде блъгари. Въпрос за лингвисти-Ако държавата е България, защо поданиците и са блъгари, по каква причина става трансформацията- на "променливия в прав ток"!? - нали това те интересува?!
Йоан Асен е цар на блъгаром, романом и греком Тук има още информации:
1/ Падежите все още стоят-в дателен падеж са подвластните на Йоан Втори , нали така.
2/ Има интересна информация за Византия, по това време Никея и Епир са остатъците и-Другите и части са при латинците и българите.
Та тези, които са подвластни на Йоан са романи и гърци, като романи предшестват
Не са водещи гърците, както се представят по-късно
Това ,което ти поднасям на тепсия може да го видиш във всеки учебник - за надписа на печата и на българските средновековни монети става въпрос
Надявам се да няма ново неуместно сравнение, защото ще направя друго, от което сега се въздържах
Иначе има сериозни наказания, включително и рязане на части от тялото
В най-лекият случай нещата минават за куриози Но те са по-редки и от черните диаманти
Значи съветваш ме блъгари в надписа на българските монети,а и в цялото ни средновековно монетосечене, защото правилното е българи , както и връх , да мине към куриози
Добре!
П.П. Защо няма никъде българи, какво е обяснението ти все пак Заменими са, приемам, така е решил някой, но вторият вариант липсва?
19.06.2014 05:45
Иначе има сериозни наказания, включително и рязане на части от тялото
В най-лекият случай нещата минават за куриози Но те са по-редки и от черните диаманти
Значи съветваш ме блъгари в надписа на българските монети,а и в цялото ни средновековно монетосечене, защото правилното е българи , както и връх , да мине към куриози
Добре!
П.П. Защо няма никъде българи, какво е обяснението ти все пак Заменими са, приемам, така е решил някой, но вторият вариант липсва?
Връх, но в множествено число-върхове,
Върх не се пише никъде, освен ако не е членувано-върха, върхът и в множествено число
А тук нещата стоят другояче :
България, но блъгари
Сега ,кое е яйцето, кое кокошката , тука Би трябвало блъгари да е водещо, Държавата да носи името им
Ако България е за благозвучие, както при върха, етимологията трябва да се търси от блъгарин, а не от българин, това искам да изясним.
Но блъг и бълг не е едно и също все едно вълк и влах , с малко игра вълк- влък - влъх. влах Или може би влъхва се припокрива с вълк?!
Няма учебник, тебе питам. Ако си на защита и отговориш на въпрос по този начин, считай, че от този човек на повече от минус не можеш да разчиташ, при положение, че е нормална защитата, а не някаква друга, разбира се. Тогава може да говориш каквото си искаш Само ,че аз тогава нямам работа там
Хайде сега, да не прехвърляме коментара върху учебника, или отговори, с цитати от учебника, аз не съм издавал този учебник, но убедителни, или не отговаряй
Виждаш, че има разминаване с върх, който в този си вид не се пише никъде, следователно е спомагателна , асистираща на връх дума.
Ти не пишеш , Аз съм върх, а върха! Докато аз съм блъгарин го има и в падежна форма и така нататък!
=========================
Инж. Симеонов, не само че нямате учебник по езикознание, но и никога не сте виждали такова нещо. Ако смятате, че трябва да отговарям на песнионерските Ви лакърдии, сте сбъркал адресата.
Такъв си , но на морското дъно
Плевелите избуяват особено сега, личи си че по рождение си недоносче, но смяташ ,че може да учиш другите!
Господин Милчев, Вие навярно сте историк и лингвист по специалност. Аз съм пенсиониран главен асистент по медицинска химия и д-р по клинична лаборатория в Мед.университет, София. Винаги съм се интересувал от история, това ми е слабост. Изключително ми е приятно, че с помощта на хора като Вас, истината за произхода на българите започва да си пробива път. При разговори с дядовците ми и баща ми съм чувал от тях, че ние, българите имаме общо с хуните (значи все пак преди 9.09.1944 е ставало дума за тези неща, може би даже и в училище). За съжаление, под руско (и съветско!) влияние, в историята ни е силно наложена представата, че сме само славяни, а прабългарите са нещо като ниски и кривокраки тюрки (или татари), чийто принос в генетиката на българския народ е нищожна (били са малобройни). Даже и такива, като Иречек, а и много наши историци, включително и сега действащи, са служили на тази представа и не позволяват на истината да изплува.
Елементарно, Уотсън!
А вместо Мариан Николов може да напишеш и хвалебствените слова -коментари на Бис, Архивар и други знайни и незнайни клонинги, които се късат да гласуват, за да си където искаш
Хайде, този път няма връщане, безнадежден случай си, карай си, както си знаеш
08.07.2014 00:15
- Тази твоя СВЕЖА МИСЛА(или мисъл) имам в предвид, на бати "златариста"?:((
"... а прабългарите са нещо като ниски и кривокраки тюрки (или татари), чийто принос в генетиката на българския народ е нищожна (били са малобройни)."
- Леснописко - да те питам ОТНОВО? Защото толкова наблягаш, на това от А. Иванчик:
"Земите на север от Урарту, т.е. дн. Северна Армения и южна Грузия, са земите на държавата Гамирая (Иванчик, 1993)."
... и-и-и, как това от Иванчик, го свързваш с казаното от ...
... Раковски:
„преди българите се зваха гимери и кимери“ (с. 200).
- Като човека, си посочва ясно, тоест СТРАТИФИЦИРА КОРЕКТНО - Българите-кимери ... ама не В АРМЕНИЯ и ГРУЗИЯ ... а в КРИМ и МЕОТИДА?
- Бухаха-ха !!!
- Сам ли ще си прочетеш, факсимилето(което си постнал !), в което ЯСНО СЕ ЧЕТЕ становището на Раковски ... "Болгарски народ изъде от Черно море ... и звахо съ таму Гимери и Кимери ..." ... или да ти го напиша на ново-български (тъй като установих, че "праславянският" - за теб е "терра инкогнита" :)) !! ... Допълвам! Тъй като, на въпросите, които ти бяха поставени от Симеонов - можеш да им отговориш, ако прочетеш примерно слависта Селишчев ? :))
2. Династията Дуло - изследване
3. Съвременното състояние на кимерийския проблем - статия на А.И.Иванчик
4. Българи и ефталити - проучване
5. Кимерийци и хуни - мит или реалност? - изследване
6. Ранните хуни в Източна Европа - откъс от монографията от 1973 г. на американския професор Otto Maenchen-Helfen
7. Народите в хунската империя, ч.І
8. Как българите останаха без история...
9. статия на Вл. Георгиев, бележит български езиковед
10. статия на Вл. Георгиев за тракийския език
11. Посланието на големият български историк Златарски.
12. ИСТИНСКАТА БЪЛГАРСКА ЕТНОГЕНЕЗА
13. Кои са кутригурите? - нови аргументи
14. Български цар е превзел Персия, според Паисий Хилендарски
15. СЛАВЯНСКИ ЕЗИК ЛИ Е БЪЛГАРСКИЯ?
16. Кого обслужва идеята, че сме траки?
17. РАЖДАНЕТО НА ЛЕВСКИ
18. Град Несебър и тракийското божество Mezen.
19. Българите не са тюрки...Какво казват източниците?
20. 1-ви ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
21. 2-ри ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
22. 3-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
23. 4-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
24. 5-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
25. 6-ти ВЪПРОС КЪМ КОНГРЕСА ПО ВИЗАНТОЛОГИЯ В СОФИЯ, 22-27.08.2011
26. АВИТОХОЛ И ЕФТАЛИТ